Home » Münire Sağdıç (Meral)
Münire Sağdıç

Münire Sağdıç (Meral)

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Mart 1999

Münire Sağdıç, Kürt ulusuna mensup, Alevi kökenli yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1973’te Erzincan Çayırlı’ya bağlı Yeşilbük köyünde doğdu. Devrimcilerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul Ümraniye’de büyüdüğü için çocuk yaşlarda Proletarya Partisinin düşünceleriyle tanışma şansına sahip oldu. Yaşadığı ortamın etkisiyle küçük yaşlarda çeşitli devrimci etkinliklere katılmakla birlikte 90’larda kendi dışındaki gelişmelerden kaynaklı Partiyle kesintili bir ilişki sürdürürken ‘93 yılında TKP/ML’nin gençlik örgütü TMLGB’nin işçi semt alanında görev aldı. ‘95 yılında TKP/ML’ye yönelik bir operasyonda gözaltına alınarak işkenceli sorgulardan geçirildi. İşkencehanelerde “Ser verip sır vermeme” ilkesine uygun davranarak kızıl direnme ruhuna sadık kaldı. Yaklaşık iki yıl kaldığı hapishaneden mücadele azmi, coşkusu, bilinci daha da yoğunlaşmış, gelişmiş olarak çıktı. Ve “Sürekliliği sağlanmış gerilla savaşını yaratma ve gerilla bölgesinde partinin inşasını sağlama” yönelimine duyduğu coşkuya paralel kırsal alanda görev almak istediğini yineledi. Ancak partinin verdiği görev doğrultusunda bir süre daha TMLGB’nin işçi semt alanında faaliyet yürüttü. 1998 yılında TKP/ML’nin “zirveleri hedefleyen zorlu yürüyüşe hazırlan” çağrısına yanıt olarak Halk Ordusu TİKKO’nun Karadeniz bölgesindeki gerilla birliklerine katıldı.
Münire Sağdıç, TKP/ML şehitleri içerisinde yer alan Yaşar Sağdıç’ın da kardeşiydi. Aynı aileden 2. şehit olma onurunu taşıyordu. Şehirlerin “Kara kızı”, dağların Meral’i Münire Sağdıç, 8 Mart 1999’da Tokat Bağderesi’nde ölümsüzleştiğinde TKP/ML’nin ileri militanı, Halk Ordusu TİKKO’nun bir savaşçısıydı.

BAĞDERESİ ŞEHİTLERİ

TKP/ML önderliğinde savaşan TİKKO’nun üç gerillası, 8 Mart 1999 tarihinde Tokat merkeze bağlı Bağderesi (Çöreğibüyük) köyünde TC ordusunun attığı genel pusunun yanısıra köyün çeşitli evlerine attığı hücre pususu sonucu çıkan ve yarım saat süren çatışmada savaşarak ölümsüzleşti. TKP/ML Üyesi ve TİKKO birim komutanlarından Ayfer Celep (Emine), TKP/ML ileri militanı, TİKKO savaşçısı Münire Sağdıç (Meral), TKP/ML militanı, TİKKO savaşçısı Kemal Tutuş (Polat) ezilen halkımızın bir parçası olarak emekçi kadınlarımızın da kurtuluşunu hedefleyen savaştaki yerleri ve bu uğurda şehit düşüşleriyle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü daha bir anlamlı kıldılar.