Home » Aziz Gözetmen
Aziz Gözetmen

Aziz Gözetmen

Ölümsüzleştiği tarih: 4 Kasım 1979

TKP/ML’nin kurulmasıyla birlikte faaliyete başladığı alanlardan biri olan Siverek bölgesindeki çalışmaları, düşmanı olduğu kadar, halk düşmanlarını, sosyal faşistleri de rahatsız ediyordu. Halk Düşmanı DDKD’li (Devrimci Doğu Kültür Derneği) sosyal faşistlerin, “Toprak ağalarını, soygunu, sömürüyü protesto” mitingini engelleme çabalarına rağmen mitingin başarıyla geçmesi DDKD’lileri çileden çıkarır. Ve TKP/ML militanlarına yaptıkları saldırılar 20 Kasım 1978’de TKP/ML militanı Ramazan Can’ın katledilmesiyle doruğa ulaşır.
Siverek Lisesi’nde DDKD’lilerle görüş ayrılıkları nedeniyle bir tartışma çıkar. Bu tartışmada Mehmet Beyhan’ın DDKD’lilerce dövülmesi üzerine DDKD’lilerle girişilen çatışmada Ramazan Can, Üzeyir Al isimli DDKD’li sosyal faşist tarafından öldürülür. Bu çatışmada Proletarya Partisi’nin daha sonra şehit düşen militanları Medet Özbadem ve Cuma Polat da yer alır. Toprak ağalarının istekleri doğrultusunda alçakça katliamlar yapan bu sosyal faşistler  4 Kasım 1979’da Viranşehir’de Aziz Gözetmen’i katleder. Eski Urfa caddesinin Kasaplar kesiminde DDKD’lilerle devrimci-komünistler arasında başlayan tartışma kısa zamanla silahlı saldırıya döner ve bu saldırıda Aziz Gözetmen, ölümsüzleşirken Mehmet Beyhan da ağır yaralanır. Asıl hedefin Mehmet Beyhan’ın olduğu saldırıda, Aziz Gözetmen Mehmet Beyhan’ı korumak için üzerine kapaklanmış ve çoğu kurşunu kendi yemiştir. Bu saldırıda Mehmet Beyhan 9 kurşunla ağır yaralanmıştır. Aziz Gözetmen bu tavrıyla gerçek yoldaşlığın ne demek olduğunu hepimize göstermiştir.
DDKD’liler halka, devrime ve sosyalizme olan düşmanlıklarını, kinlerini Proletarya Partisi’nin militanlarını, taraftarlarını katlederek somutlamışlardır.