Home » Erhan Öztürk (Ramazan)
Erhan Öztürk

Erhan Öztürk (Ramazan)

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Ocak 1994

1967 yılında Mersin’de bir memur ailesinin 5 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Ailesine ekonomik olarak katkıda bulunabilmek için ortaokuldan itibaren hem çalışmaya, hem de okulunu bitirmeye çabaladı. Bu çalışma-okuma temposu lise bitinceye kadar devam etti.
Erhan Öztürk (Ramazan) doğup büyüdüğü İstanbul’un Tozkoparan semtinde MLSPB saflarında devrim mücadelesine atıldı. Siyasal olarak kendini geliştirirken, bir yandan da bir dizi pratik eyleme katıldı. Siyasi olarak yetkinleşmeye başladığı süreçte İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleriyle tanıştı. 1989 yılında TKP/ML saflarında mücadeleye başladı. Ardından 1990 yılında Dersim’deki gerilla birliklerine katıldı. Ölümsüzleştiğinde TKP/ML Üyesiydi. Aynı zamanda TİKKO Genel Komutanlığı Üyesi olarak Karadeniz Bölge Komutanlığı görevini yürütmekteydi.

YUSUFELİ ŞEHİTLERİ

3 Ocak 1994’te Nilüfer Atav’ın ölümsüzleşmesinden sonra gerilla birliği, Yusufeli Karakolunu basmaya karar verir. Kamulaştırılan bir mi- nübüsle yola çıktıklarında aramaya denk gelince 24 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde TC güçleri ile TİKKO gerillaları arasında çatışma çıkar. Çıkan çatışmada TKP/ML ve TİKKO Genel Komutanlık üyesi aynı zamanda Karadeniz Bölge Komutanı olan Erhan Öztürk, TKP/ML Üyesi, Bölge Komutanlığı Yedek Üyesi ve Bölge Komutan Yardımcısı Hasan Özdoğan, TKP/ML Üyesi ve Siyasi Komiser İhsan Şimşek TKP/ML Üyesi ve TİKKO savaşçısı Muharrem Kaya Karadeniz’i kızıllaştırarak ölümsüzleşirler.