Home » Hasan Yaşar
Hasan Yaşar

Hasan Yaşar

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Ekim 1979

Hasan Yaşar, Dersim-Mazgirt’in İbi Mahmut köyünde doğdu. Lise yıllarında “Halkın Yolu”yla birlikte hareket etti. Mezun olduktan sonra ailesinin ekonomik yükünü paylaşabilmek için 1978’de İzmit’e gitti. Burada TKP/ML TİKKO militanlarıyla tanıştı. Girdiği siyasi tartışmalar sayesinde İbrahim Kaypakkaya’nın ideolojik siyasi hattını benimsedi. Ve TKP/ML saflarına geçti. Hızlı bir gelişim gösteren Hasan Yaşar, İzmit Gebze arasındaki otobanda otoban yapım şantiyesi olan Bahattin Gören firmasında puantör olarak işe başladı. 700 işçinin çalıştığı bu şantiyede sürdürdüğü faaliyeti sonucu üç bölümlük şantiyenin çalıştığı bölümde işçi temsilcisi seçildi. İş yerinde, sürdürdüğü faaliyetin yanında Kocaeli bölgesindeki yarı legal ajitasyan propaganda faaliyetlerinin de içinde yer alıyordu. Yani gündüz işte gece savaştaydı Hasan Yaşar.
Çalıştığı şantiyede 24 Ekim 1979 tarihinde muhasebeden maaşını almaya gittikten bir saat sonra “Hasan tren kazasında ölmüştür” haberi geldi. Tüm işçiler hemen işi durdurdu. Saatlerce E5 karayolunu trafiğe kapattılar. Her tarafta protesto sloganları yankılanıyordu. Hasan Yaşar, muhasebe odasında başına vurulan darbelerle katledilip, 20 metre uzaklıktaki tren yoluna atılmıştı.
Hasan Yaşar’ın katledilmesi İzmit’i siyasal eylemlerle çalkaladı. İki gün sonra cenazesi hastaneden alınırken E5 karayolu trafiğe kapatılarak yürüyüşe geçildi. 30’u aşkın TKP/ML militanı işçi gözaltına alındı. Cenazesi memleketi olan Dersim’e götürüldü. Hasan Yaşar’ın toprağa verilişinin üçüncü günü, onun katledildiği şantiye binası yoldaşları tarafından kurşunlandı. Şantiyenin muhasebecisi ise kayıplara karıştı.

Hasan Yaşar

Hasan Yaşar

Hasan Yaşar

Hasan Yaşar