Home » Perihan Çolak (Berivan)
perihan çolak

Perihan Çolak (Berivan)

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Kasım 1990

19 Kasım 1990 tarihinde Dersimde TC güçleriyle TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada Hasan Altıntaş, Perihan Çolak, Fazlı Kaya ve Süleyman Kor ölümsüzleşti.
“Sevgili Peruşka, güzel çiçeğim,
Seni son kez televizyonda gördüm. Kendi tutsaklığıma koşul, bu benim için çok büyük bir şanstı. Seni asla göremeyebilirdim. Seni gördüm güzelim. Anlıyorsun, seni gördüm. Hayattan arta kalan son gülüşün, yazdan arta kalan kasım günleri gibi sıcak ve içtendi. Saçların kısaydı. Nehir yatağında vurulmuş bir yağmur kuşu gibiydin. Gerilla yaşamının seni bir erkek çocuğuna dönüştürdüğünü söyleyenler haklıymış…”
“Önce yoldaşın, sonra ağabeyin” imzalı bu mektup, Perihan Çolak’ın ağabeyi tarafından 28 Kasım 1990 tarihinde kaleme alınmış. T. Kürdistan’ı dağlarının Berivan’ı Perihan Çolak, 1960 Sivas Zara doğumludur. Ailesinin İstanbul’a yerleşmesi ile birlikte devrimcilerle tanıştı. Henüz lise yıllarındayken eylemlere katılmaya başladı. Örgütlü mücadele içinde olduğu dönemlerde İstanbul’da Gülsuyu Esenkent’te yoksul emekçiler içinde faaliyet yürüttü. 12 Eylül AFC, O’nu birçokları gibi yılgınlığa değil mücadele ateşini daha da büyütmeye itti. “Sen kızsın karışma bu işlere” vb. gibi feodal değer yargılarına karşı da sürekli mücadele verdi. Elbette ki Onun bu ısrarlı çalışmaları faşizmi rahatsız etmekte gecikmedi. Bir gece yarısı polisler tarafından evinden alınarak işkenceli sorgulardan geçirildi. Ve tutuklanarak Metris zindanına atıldı. Hapishanede de aynı kararlı ve coşkulu tavrını sürdürdü. Alçakgönüllü ve çalışkan duruşuyla tüm yoldaşlarının sevgili Peruşka’sı olmuştu. Zindandan çıktıktan sonra da aynı tereddütsüz duruşu sergilemeye devam etti. Hemen TKP/ML ile ilişkiye geçti. Tekrar işçiler içinde aktif çalışmaya başladı. Ancak kalbi dağlarda atıyordu. Ve sonunda 1988 ortalarında çok istediği gerilla mücadelesinin içinde yer aldı. Büyük bir coşkuyla başladığı gerilla yaşamında kısa süre içinde Dersim köylülerinin Kürt kızı Berivan’ı oldu. Özellikle köylü kadınlara kurtuluşun yolunu gösteren ve birçok kadının örgütlenmesinde rol oynayan Perihan Çolak, 19 Kasım 1990’da düşmanla girilen çatışmada ölümsüzleşti. Ölümsüzleştiğinde TKP/ML’nin ileri militanıydı.