Home » Rize L Tipi Kapalı Hapishanesinde Hak İhlali
Rize L Tipi Hapishane

Rize L Tipi Kapalı Hapishanesinde Hak İhlali

Rize L Tipi Kapalı Hapishanesinde bulunan Taner Ergün, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde hasta tutsakların salgın bir hastalığa yakalandığını ve ilaç verilmediğini aktardı.

Rize L Tipi Kapalı Hapishanesinde tutsaklara yönelik hak ihlallerinin arttığı öğrenildi. Umut Savaş Koçyiğit, Taner Ergün, Vefa Yılmaz ve Hüseyin Karabulut isimli tutsaklar, haftalık telefon görüşlerinde ailelerine, hapishanede yaşanan hak ihlallerini aktardı. Tutsaklar, hapishane idaresinin “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” talebiyle başlatılan açlık grevi eylemlerinden sonra disiplin cezaları uyguladığı ve grev nedeniyle rahatsız olan tutsakların da hastanelere ve revirlere sevk edilmedikleri bilgisini paylaştı.

Tutsak Taner Ergün’ün ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde “İmralı Adası’ndan sirayet eden tecridin en yoğun halini şu an hapishanede yaşıyoruz. Hapishanede birçok arkadaşımız ağır hasta olmalarına rağmen tahliyeleri engelleniyor. Yaptığımız açlık grevi eylemi, bir nevi o arkadaşlar içindir de. Keyfi uygulamalarla tahliyesi engellenen birçok arkadaşımız var. Sayın Öcalan’a yönelik tecrit ve siyasi tutsaklar üzerindeki keyfi uygulamalar son bulmayana kadar bizler eylemimize devam edeceğiz” dediği öğrenildi.

HASTA TUTSAKLARI İKİ HAFTADA BİR REVİRE GÖTÜRÜYORLAR

Tahliyesi engellenen tutsaklara verilen disiplin cezalarının bitmesine rağmen tutsakların tahliye edilmediklerini kaydeden Ergün, şu anda hapishanede salgının etkili olduğunu dile getirdi. Ergün, “Genel bir salgın hastalık var ve tutsakların hemen hepsi şu an hasta. İki haftada bir revire çıkartıyorlar fakat revirde ilaç vermiyorlar. Tutsaklar revire götürüldükleri zaman da iki dakika ayakta bir muayene yapılıyor. İlaçlar zaten gelmiyor hapishanede, iki ay süreyle ilaçlar geliyor. Yaşlı hasta tutsaklar, bu noktada ciddi zorluklar yaşıyor. Tedaviye gittiğimiz sürede de bizlere ilaç olmadığını, ilaçlarının bulunmadığını söylüyorlar. Yani her noktada genel bir şekilde hapishanelerde problemler mevcut.” diye aktardı.