Home » Sedat Özkaracadağ
Sedat Özkaracadağ

Sedat Özkaracadağ

Ölümsüzleştiği Tarih: 27 Aralık 1980

Sedat Özkaracadağ, Urfa Siverek doğumluydu. Ailesi yoksulluğun ve ağa baskısının zulmü altında daha fazla ezilmemek ve çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlayabilmek için Mersin’e göç etmişti. Sedat çok genç olmasına rağmen sosyal gerçeklikleri kavrayarak sınıf mücadelesine atılmış ve TKP/ML saflarında mücadele yürütürken tutsak düşmüştü.

27 Aralık 1980 günü tutsaklar yine günlük yaşamın akışı içinde havalandırmaya çıkmışlardı Adana Zindanında. Yapılan bir çağrıyla tutsaklar normal arama yapılacağı düşüncesiyle koğuşlarına girdiler. TKP/ML tutsaklarının kaldığı 2. koğuştan yükselen kavga ve direniş haykırışları sessizliği bozdu. “Arkadaşlar Sedat’ı yaraladılar, Sedat ölüyor” seslerini duyan diğer devrimci tutsaklar hep bir ağızdan “Kahrolsun faşist cunta”, “Sedatlar ölmez” sloganlarıyla direnişe ortak oldular.

Sedat Özkaracadağ, 27 Aralık 1980’de işkencede katledildi. Adana Kiremithane’deki Eski Hapishanede merdivenlerin her iki tarafında dizilmiş askerlerin dipçik darbeleri altında kararlılığını, devrime olan inancını, partisine olan bağlılığını asla yitirmedi.

Not: Yoldaşın ismi kimi kaynaklarda farklı şekillerde Sedat Özkaradağ, Sedat Özkaracadağ, Sedat Özkarabağ ve Sedat Özkaracabağ şeklinde geçmektedir. Doğrusu Sedat Özkaracadağ’dır.