Home » Zülfikar Uralçin
Zülfikar Uralçin

Zülfikar Uralçin

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Kasım 1976

Mezar Yeri:

1956 doğumlu Zülfikar Uralçin’in çalışkanlığı, ağırbaşlılığı, dürüstlüğü en belirgin özelliklerindendir. Yoldaş, gelişen sınıf mücadelesi içinde yer almak ve aktif çalışmak için gecesini gündüzüne katar. Gençlik Örgütü’nün önderlerinden biri olarak Trakya bölgesinde faaliyet sürdürür. Faaliyet sürdürdüğü semtlerde halkın güvenini, sevgisini kazanan Zülfikar Uralçin, faşistlerin de korkulu rüyası haline gelmiştir. 19 Kasım 1976 yılında İstanbul Göztepe Akşam Ticaret Lisesi önünde sivil faşistlerce vurularak komaya girmiş ve 20 Kasım 1976 yılında sabah saatlerinde  ölümsüzleşmiştir. Zülfikar Uralçin, TKP/ML  1.Konferansı’nda Onur Üyeliği ile taçlandırılmıştır.

İşçi Köylü Kurtuluşu dergisinin Aralık 1979 yılında yayınlanan 1. Sayısından Zülfikar Uralçin ile ilgili bölümü yayınlıyoruz:

15 Ocak 1953 de Kars’ın Susuz kazasının Doyumlu köyünde doğan Zülfikâr üralçin yoldaş,
yoksulluk nedeniyle İstanbul’a göç eden ailesinin yanında gece okuyor, gündüz çalışıyordu.
1968 lerden itibaren devrimci görüşleri savunmaya başlamıştı. 1973 yıllarından sonra ise
artık onun mücadelesine yön veren düşünceler Partimizin düşünceleri idi. 0, bu görüşler ışığmda çalıştığı yerde işçileri, okuduğu okulda öğrencileri faşist baskı ve zulme karşı örgütlemeye çalışıyordu. Onları mücadeleye seferber ediyor, kendisi ise bu mücadelenin en ön saflarında yerini alıyordu.
Zülfikâr Uralçin yoldaşımız, Partimiz içimdeki mücadeleye de kayıtsız kalmıyordu. Şimdi de kendilerine “TKP/ML Hareketi” adını takan parti düşmanı guruba karşı da mücadele ediyordu
Bu tür hiziplerin ortaya çıkabileceğini, ancak bunlara karşı uyanık olunması gerektiğini belirtiyordu.
Yoldaşımız, 19 Kasım 1976 gecesi faşist köpekler tarafından okuduğu Göztepe Akşam Ticaret Lisesi önünde pusuya düşürülerek katledildi, Vücudu delik deşik edilerek öldürüldü.
Onu,katledilişinin 5. yılında alçak gönüllülüğü, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla tanınan bir komünist olarak anıyoruz. Kinimizi ve acımızı sınıf mücadelesine aktarıyor ve hiç bir faşist katliamı unutmayacağımızı, faşist katillerden mutlaka hesap soracağımızı haykırıyoruz.

 

Gezip dört köşeyi seyran eyleyen
Yaraların bende Zülfikar yoldaş
Halk için serini kurban eyleyen
Yaraların bende Zülfikar yoldaş

Yiğitlerin mavzer vardı elinde
Ölsem gerek arzum kaldı yolunda
Dersimin sarp yamaçlı yolunda
Yaraların bende Zülfikar yoldaş

(Yoldaş katledildikten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş)