Home » Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 1977

Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit

Kayseri Uzunyayla’da bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen M. Zeki Şerit, Çerkez milliyetine mensuptur. Öğrencilik yıllarında devrimci düşüncelere sempati duydu. 1968-71 yıllarında üniversite öğrencilerinin akademik demokratik mücadelesinde aktif olarak yer aldı. 12 Mart faşist darbesiyle birlikte artan faşist baskılar, arama, tarama ve operasyonlara rağmen hiçbir karamsarlık göstermeyen Mehmet Zeki Şerit’in kaldığı ev ihbar sonucu çelik yelekli polisler tarafından sarıldı. Burada son mermisine kadar direndi. Dışarıya attığı boş konserve kutularını bomba sanıp kaçan polisler ancak 5,5 saat sonra kendisini yakalayabildiler. İşkence tezgahlarında komünist bir tavır takınamayan Mehmet Zeki bu hatasını daha sonra mahkeme ve zindan koşullarında düzeltti. Müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Mücadelesini hapishanede de sürdürerek 1977 yılının Mart ayında Ankara Ulucanlar Hapishanesi duvarlarına “O duvar duvarınız, vız gelir bize vız” yazarak firar etti.

O dönemde TKP/ML’yi tasfiyeye yönelen Koordinasyon Komitesi hizbine karşı amansız bir mücadele yürüttü, partiyi her alanda göz bebeği

Cumhuriyet Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

gibi korumaya özen gösterdi. Hapishaneden çıkmasının üzerinden çok fazla zaman geçmemişti ki İstanbul Altıyol’da kaldığı ev, 23 Ekim’i 24’e bağlayan gece, başlarında Uğur Gür ve Mete Altan’ın bulunduğu düşman güçlerince sarıldı. “Teslim ol” çağrılarına silahıyla karşılık veren Mehmet Zeki, burada süren çatışmada yaralı olarak tutsak düştü. Kaldırıldığı hastanede bir ay sürekli işkence gördü. Önceki hatalarından ders çıkararak işkencecilerle dişe diş mücadele etti. Düşmanın O’nu çok iyi tanımasına rağmen üzerinde çıkan kimliği sonuna kadar savundu. Hatta kendisiyle yüzleştirilen babasını bile tanımayarak “Yaşasın devrim”, “gerillalar ölmez” sloganlarını haykırdı. Kendini aşarak tekrar yaratan Mehmet Zeki’den istediklerini elde edemeyen devlet, O’nu 24 Kasım 1977’de işkencede katletti.

M. Zeki Şerit ölümsüzleştiğinde TKP/ML Üyesi ve kadrosu, halk ordusu TİKKO’nun da savaşçısıydı.

Cellatlar can isterler
Diren Zeki yoldaş diren
Susamışlar kan isterler
Diren Zeki yoldaş diren

İşkenceler, falakalar
Tel örgüler, parmaklıklar
Korkutamaz bizi bunlar
Diren Zeki yoldaş diren

Tufaniyem nedir bunlar
İnsan kanı içer onlar
Yıldıramaz bizi bunlar
Diren Mehmet yoldaş diren

(Mehmet Zeki Şerit şehit düştükten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş)

Mehmet Zeki Şerit yoldaş 1973 yılında yakalandığında.

Mehmet Zeki Şerit yoldaş 1973 yılında yakalandığında.

Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit

Mehmet Zeki Şerit