Home » 40 Yıldır Soruyoruz Maksut Tepeli Nerede?
cumartesi984hafta

40 Yıldır Soruyoruz Maksut Tepeli Nerede?

Gözaltında kayıpların bulunması ve faillerinin yargılanması için her hafta Cumartesi günü Galatasaray Meydanında eylem yaparak seslerini duyuran Cumartesi Anneleri, 984. Hafta eylemlerinde 1994 yılında İstanbul Gayrettepe Siyasi Şubede gözaltına alındıktan sonra işkencede katledilerek kaybedilen Maksut Tepeli’nin akıbetini sordu.

İHD İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri yaptığı açıklamada “zamanaşımını kurallarını devreye sokarak adaleti engellemek, uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. 40 yıl önce Gayrettepe Siyasi Şube’de kaybedilen Maksut Tepeli’nin akıbetini açığa çıkarmak ve tespit edilen faillerini yargılamak adli makamların sorumluluğundadır.” diyerek Maksut Tepeli’nin ailesinin yaptığı başvuruların da etkin bir şekilde sürdürülmediğine ve yıllarca verilen mücadele sonrasında mezarlık gösterildiği halde hala mezar yerinin gösterilmediğine dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Maksut Tepeli’nin eşi Şehriban Tepeli de “Kaç yıl geçerse geçsin Maksut Tepeli için tüm kayıplarımız için adalet istemekten devletin de vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından polis bariyerleriyle çevrilen Galatasaray Meydanı’na karanfiller bırakıldı.