Home » Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri Devrim ve Komünizm Şehitlerini Andı
PŞTA Anma

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri Devrim ve Komünizm Şehitlerini Andı

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) “Parti ve Devrim Şehitleri Anma Haftası” kapsamında 4 Şubat’ta anma etkinliği gerçekleştirdi.

Devrim ve komünizm şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından PŞTA adına konuşma yapıldı.

“Hepinizi, ölümsüzlük katına yükselen kızıl karanfillerimizin, zindanlarda koyu karanlığın içinde açan direnç çiçeklerimizin coşkusuyla, kararlılığıyla, mücadele azmiyle selamlıyoruz” diyerek başlayan konuşmada, baskı ve sömürü düzenine karşı koymanın, örgütlenmekten başka anlam taşımadığı vurgulandı.

F tipleriyle başlayan süreçle beraber birçok sorunun da ortaya çıktığı belirtilerek şehit ve tutsak yakınlarının da tıpkı işçiler gibi ortak dertlere, çıkarlara sahip olduğu dile getirildi. “Şehit yakınları için ne acılar son buldu ne de şehit evlatlarının onlara yüklediği sorumluluklar” cümlesiyle tutsak yakınları için de bunun geçerli olduğu anlatıldı.

“BASKILARA KARŞI ÖRGÜTLENMELİYİZ”

Tutsakların her türlü baskıya karşı örgütlü oldukları için direnebildikleri vurgulanırken “Zor ve sürekli baskı koşullarında güçlü olmayı, dayanışmayı, birlikte hareket etmeyi, baskıları durdurmayı, hatta geriletmeyi başarmaları bize örnek olmalıdır. Örgütlülük dünden bugüne yakıcı bir ihtiyaçtır. İçinden geçtiğimiz dönemde bu ihtiyaca yanıt olmak için öne çıkmak gerekiyor. Ailelerin de tutsakların da bu yöndeki çalışmalara ihtiyacı olduğunu görmeliyiz.” denildi.

Etrafta görülen her şeyin ölümsüzleşen, tutsak düşen yoldaşların da gördüğü ve görüp isyan ettiği gerçekler olduğunu vurgulayan PŞTA temsilcisi, “Aynı yüce davranışla biz de onların dalgalandırdığı bayrağa sarılıyor ve söz veriyoruz. Bu bayrak sınıfsız ve örgütlü geleceğe doğru attığımız her adıma eşlik edecek ve daima yükseklerde dalgalanacaktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Partizan adına yapılan konuşmada, “Ölümsüzlerin vesilesiyle sesimizi, bilincimizi, coşkumuzu onlarla paylaşmak için bir aradayız. Onlar, içine doğdukları tolumda halka sefaleti, cahilliği, boyun eğmeyi, çaresizliği dayatan egemenlere karşı isyan etme yolunu seçtiler. Onlar yaşamlarını halkın geleceğine adadılar.” denildi.

Derinleşen ekonomik krize değinilen konuşmada yoksulluğun sebebi olarak sadece bir iktidarın değil tüm sistemin sorumlu olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekildi. Partizan temsilcisi konuşmasında son olarak içinde olduğumuz yerel seçim gündemine değinerek şunları ifade etti. “Başkalarının zenginleştiği ekonomik krizler yaşıyoruz. Gene başkalarının kazanacağı seçimlere zorlanıyoruz. Hepsine karşı durmak mümkündür. Bu, geçmişte başarıldı. Gelecekte de başarılacaktır. Üstelik buna insanlık olarak mecburuz. Örgütlenerek buna biz karar vereceğiz”.

Anma etkinliği Grup İsyan Ateşi’nin ezgilerinin ardından sona erdi.