Home » Ağır hasta tutsak Hakkı Tursun’un tahliyesi 3. kez ertelendi

Ağır hasta tutsak Hakkı Tursun’un tahliyesi 3. kez ertelendi

31 yıllık ağır hasta tutsak İsmail Hakkı Tursun’un tahliyesi, “iyi halli” olmadığı iddiasıyla üçüncü kez ertelendi.

Hapishanelerde tutsaklara yönelik saldırılar devam ediyor. Tutsakların infazları İdare ve Gözlem Kurulları aracılığıyla “iyi halli” olmadıkları öne sürülerek yakılıyor. İnfazı yakılan tutsakların bir sonraki değerlendirmeleri ise ileri tarihlere erteleniyor.

Diyarbakır’da 30 Aralık 1992 tarihinde tutuklandıktan sonra müebbet hapis cezası verilen İsmail Hakkı Tursun (59), infazını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor. Urfa 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesinde tutulan Tursun’un infazı, İdare ve Gözlem Kurulu’nun “iyi halli” olmadığı yönünde hazırladığı rapor gerekçesiyle üçüncü kez ertelendi. İlkin 8 Aralık 2022 tarihinde toplanan İdare ve Gözlem Kurulu, infazını 9 Aralık 2022 tarihinde tamamlayan Tursun için “pişman olmadığı” gerekçesiyle 6 ay 5 gün; 7 Haziran’da ise aynı gerekçeyle 6 ay 5 gün tahliyeyi erteledi. Son olarak 13 Aralık tarihinde toplanan kurul, tahliyeyi 9 ay 5 gün erteledi.

MA‘dan Emrullah Acar’ın haberine göre; tahliye ertelemeye, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası artan hak ihlallerine karşı başlatılan açlık grevi eylemi, Efrîn’e dönük saldırılar, tecrit ve tek tip elbiseye karşı 2018’de yapılan açlık grevi, hapishanelerdeki uygulamaların son bulması için yapılan başvurular, koğuş değişikliği esnasında slogan atılması ve disiplin kurulu tarafından verilen “disiplin cezaları” gerekçe yapıldı. Kararda, Tursun’un 31 yıldır hapishanede olduğu belirtilerek, “Hiç pişman olmadığını beyan etmiştir” denildi. Gerekçede, Tursun’un işlediği suçlardan “pişmanlık duymaması” nedeniyle “iyi halli” olmadığı kanaatine varıldı. Kurul bir sonraki değerlendirme tarihini 25 Eylül 2024 olarak belirledi.