Home » Andreas Voyatzoglou
andreas voyatzoglou

Andreas Voyatzoglou

Ölümsüzleştiği Tarih: 18 Ekim 2022

YKP(m-l)’nin 2010 yılından ölümsüzleştiği ana kadar Genel Sekreterliği’ni yürüten ANDREAS VOYATZOGLOU, 2000 yılında yakalandığı ve yendiği kanser hastalığına 2016’da yeniden yakalandı ve 18 Ekim 2018 tarihinde ölümsüzler kervanına katıldı.

1955 yılında doğan Andreas yoldaş, genç yaştan itibaren devrimci mücadeleye komünist saflarda dahil oldu. Albaylar cuntasının yıkılmasına yol açan 17 Kasım 1973 ayaklanmasında yerini alan Andreas yoldaş, üniversite yıllarında bir gençlik önderi olarak öne çıktı. 1981’de YKP(m-l) 2. Kongresi’nde partiyi tasfiye etmeye çalışan hizbe karşı yoldaşlarıyla birlikte etkin bir mücadele içinde oldu. Oluşan parti tasfiyeciliğine karşı, YKP(m-l)’nin yeniden inşa edilme sürecinde tarihsel rolünü oynayarak, 1983 yılında gerçekleşen 2. Konferans’ta Merkez Komitesi’ne seçildi. Bu tarihten itibaren Yunanistan proletaryasının kızıl bayrağını dalgalandırmada öne çıkan, etkin ve yönlendirici bir kadro oldu.

Stalin ve daha sonra Mao yoldaşın ölümüyle birlikte, sosyalizmden geri dönüşlerle ortaya çıkan revizyonist saldırılara karşı Enternasyonal Proletarya’nın Yunanistan’daki bayrağını yılmadan, usanmadan ve kararlılıkla dalgalandırma mücadelesinde bir adım geri atmayan bir konumlanış içinde oldu. Emperyalist-kapitalist sistemin zafer çığlıkları attığı, “devrim ve sosyalizmin artık öldüğünü” ilan ettiği, sınıf mücadelesinin dünya ölçeğinde geriye çekildiği uzun dönemler boyunca partisi ve Andreas yoldaş, proletaryanın kurtuluş davasını sürdürmekte tereddüt etmedi.  2010 yılından itibaren ise devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde partisine yön veren, kumanda eden Genel Sekreterlik görevini omuzladı. Son nefesine kadar partinin en üst düzeyde yüklediği sorumluluğu yerine getirdi.

Andreas yoldaş önderliğindeki YKP(m-l)’nin, enternasyonalizm temelindeki yaklaşımını, dayanışma ve sahiplenişi Proletyarya Partisi tarafından çok yakından bilmektedir. 2015 yılında Almanya merkezli TKP/ML’ye yönelik uluslararası operasyonda, Andreas yoldaş önderliğinde YKP(m-l) güçlü sahiplenişi ve etkin yürütülen kampanya ile proleter enternasyonalizminin öğretici bir örneğini sergilemiştir. Yine Proletarya Partisi’nde 2017’de ortaya çıkan sağ tasfiyeciliği çok yönlü olarak incelemiş, değerlendirmeye tabi tutmuş ve nihayet sağ tasfiyeci hizipçiliğe karşı YKP(m-l)’nin net tutum almasına önderlik etmiştir. Andreas yoldaş,TKP/ML ile YKP(m-l) arasındaki tarihsel kardeşlik ilişkilerini, genel sekreterliği döneminde sürdürmüş ve derinleştirmiştir. Andreas yoldaş, aynı zamanda TKP/ML için özel bir anlama, öneme sahiptir.

Andreas yoldaşın bir ömür adadığı, işçi sınıfının ve halkın kurtuluş yolu olan Devrim mücadelesinin Komünizmle taçlanacak güzergahında ısrarlı, kararlı yürüyüşümüz ile onun idealine varacağız. Onun anılarını, mücadelesini, kararlılığını ve tarihsel sorumlulukları karşısında tereddütsüz duruşunu selamlıyor ve sahipleniyoruz. İdeallari kızıl güzergahımızda yaşayacak.