Home » Hasta tutsak Vahdettin Erdemci’ye işkence
Vahdettin Erdemci

Hasta tutsak Vahdettin Erdemci’ye işkence

Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Vahdettin Erdemci, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde gardiyanlar tarafından işkence edildiğini belirterek, “Buradan cenazem çıkacak” dedi

Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutsak bulunan Vahdettin Erdem, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde yaşadığı işkenceyi ve kaygıyı anlatarak kamuoyuna çağrıda bulundu.

‘BURADAN CENAZEM ÇIKACAK’

Siirt’te 2014 yılında “devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla tutuklanıp, yerel mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Erdemci’nin oğlu Halef Erdemci, babasına gardiyanlar tarafından işkence uygulandığını belirterek, “Baş gardiyan tarafından çeşitli işkencelere maruz kaldıklarını, kendisine ‘siz PKK’lisiniz’ dediklerini belirtti. Babam birçok kez kurumlara şikayette bulunmasına rağmen hiçbir girişimde bulunulmadı. En son bugünkü görüşmede ise buradan cenazesinin çıkacağını söyledi. Babamın durumundan endişeliyiz. Kendisi 55 yaşında hasta tutuklu. Başına bir şey gelmesi durumunda cezaevi yönetimi sorumludur” dedi.