Home » Haydar Arğal (SİNAN)
Haydar Arğal

Haydar Arğal (SİNAN)

Ölümsüzleştiği tarih: 6 Mayıs 2016

6 Mayıs 1988 Dersim-Mazgirt doğumlu Haydar Arğal  yoldaş, 2004 yılında üniversite okumak için gittiği Amed’de  üniversite gençliğinin akademik-demokratik mücadelesinde yer almıştır. TMLGB saflarında örgütlenerek sınıf mücadelesi içerisinde yerini alan ve hızlı bir gelişim sağlayan Haydar yoldaş, önce TMLGB Amed komitesinde, sonrasında ise Kürdistan Bölge Komitesinde görev almıştır. Uzun dönem Rıza ismiyle Komsomol faaliyeti yürüten ve Komsomol’un bölge faaliyetinin gelişiminde yoğun emek harcayan Haydar yoldaş TMLGB’nin 3. Kongresi’ne delege olarak katılmış ve burada GB-MK üyesi seçilmiştir.

Bu görevini yerine getirirken 2011 yılında Dersim’de ölümsüzleşen Beş Kadın yoldaşın bıraktıkları mevzileri doldurmak için gerillaya katılım talebinde bulunmuştur. Ekim 2011’de gerillaya katılan Haydar yoldaş, Sinan kod adını almıştır. Emekçi, fedakar ve kendini sürekli geliştirme çabası içinde olan Haydar yoldaş,  askeri konularda kendisini kısa zamanda geliştirerek Birim Komutanı olarak Alan Komutanlıklarında görev almıştır.

Haydar Arğal (Sinan) yoldaş, 6 Mayıs 2016 yılında Dersim Geyiksuyu’na bağlı Bornex köyünde düşmanın somut bir bilgi üzerine yaptığı operasyonda Rıza (Murat Tekgöz) yoldaş ile beraber ana gurubun operasyon alanından çıkmasını sağlamak için konumlandıkları tepede saatlerce çatışıp, düşmana kayıplar verdirerek ölümsüzleşmiştir. Ölümsüzleştiğinde TKP/ML İleri Militanı ve TİKKO Birim Komutanlarındandı.

GEYİKSUYU ŞEHİTLERİ

6 Mayıs gecesi Dersim’de TC ordusu ile TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada iki halk savaşçısı, yaşamını iyiden ve güzelden yana ne varsa ona adayan iki yiğit devrimci; Haydar Arğal(Sinan)  ve Murat Tekgöz(Rıza) halkımızın bağrında yeşermek üzere toprağa düştü!  Dersim Merkez GeyikSuyu Nahiyesine bağlı Bornek (Düzpelit) köyü kırsalında 6 Mayıs 2016’da akşam saat 17:00 ‘de başlayan ve 22:00’ye kadar devam eden  çatışmada, iki Partizan yoldaşlarından devraldığı direniş bayrağını ardıllarına bırakarak Dersimin kalbine gömüldü!