Home » MLSPB – Haziran Şehitleri
Haziran Şehitleri

MLSPB – Haziran Şehitleri

Ölümsüzleştikleri Tarih: 6 Haziran 1981

1981’in 5 Haziranını 6 Hazirana bağlayan gece Maltepe’de devrimci yüreklere mekan olan mütevazi bir ev, TC’nin faşist cellatlarınca kuşatılmıştır. Sabahın ilk ışık­larına kadar süren bu çatışmalı gece direnişle, sevdayla, fedakarlıkla yoğrulmuş; MLSPB aday üyelerinden Ercan Yurtbilir ve MLSPB ileri kadrolarından Doğan Özzümrüt, Atilla Armutlu ve Tamer Arda şehit düşmüştür.

Ercan Yurtbilir

Devrimci mücadeleyle Şehremini Lisesinde okuduğu yıllarda tanışan Ercan Yurt­bilir tutsaklık dönemlerinde ideallerine hep bağlı kalmıştır. 1979 yılı başlarında Niğ­de Hapishanesi duvarlarını delerek dışardaki saflarda yerini almıştır. 12 Eylül karanlı­ğında da örgütlü olduğu MLSPB’nin verdiği tüm görevleri başarıyla yerine getirmiş­tir.

Doğan Özzümrüt

Yoldaşı, canı Ercan’la devrim marşları ve sloganlar eşliğinde çatışarak şehit düşen Doğan Ozzümrüt devrimci düşüncelerle İstanbul’da lisede okuduğu yıllarda tanışır. Diyarbakır’da üniversitede okuduğu yıllarda aktif bir MLSPB militanı olarak birçok eyleme katılmıştır. İşkencehanelerdeki direnişiyle de devrime ve yoldaşlarına bağlılı­ğını gösteren Doğan Özzümrüt kararlı mücadele yaşamıyla devrimci pratiğe bugün de örnek olmaktadır.

Tamer Arda

1959 doğumlu olan Tamer Arda, İstanbul’da işçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1974 yılında devrimci düşüncelerle tanışarak MLSPB saflarında mücadele yürüttü.

Atilla Ermutlu

1952 yılında Kars’ta varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Atilla Ermutlu, müca­deleye THKP-C sempatizanı olarak adımını attı. MLSPB’nin kuruluşundan bir süre sonra MLSPB militanı olarak kavgayı yükseltti.