Home » Murat Mut (Tuncay)
Murat Mut

Murat Mut (Tuncay)

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1993 Bilecik doğumlu olan Murat MUT (Tuncay) yoldaş, aslen Dersim/Pertek – Ulupınar köyündendir. 2012 yılında İstanbul Gazi mahallesinde TKP/ML  ile ilişki kuran Murat yoldaş, kısa bir dönem Dersim’de faaliyet yürütmüştür. 2013 yılında TC’ye askerlik çağrısı geldiğinde, daha önce birlikte faaliyet yürüttüğü Orhan (Alican BULUT)  yoldaşın da gerillada oluşundan etkilenerek bu çağrıyı reddetmiş ve Halk Ordusu’na katılma talebinde bulunmuştur. 2013 yılı Eylül ayında gerillaya katılan Murat yoldaş, gelmiş olduğu toplumsal şekillenişin izlerini güçlü bir şekilde barındırsa da, “sancılı bir mücadele sürecinin” en önemli eşiğini atlamıştır. Devrim iddiası ile tüm benliğiyle mücadeleye atılanlar, kendini de değiştirme cüretini kuşananlardır. Eski yaşam alışkanlıklarının yerine, yeni bir insan şekillenişi süreci zordur. Gerillada Tuncay ismini alan Murat yoldaş, kendi içinde sistemle-devrim arasındaki her mücadelede yönünü hep ileriye, örgütle beraber yürümeye yöneltmiştir. Bundan dolayı en zor koşullarda dahi ayakta kalmasını bilmiştir. Sıcak kanlı, girişken özelliğiyle yoldaşları ve köylüler arasında çok sevilen Murat yoldaş, emekçi özelliğiyle de öne çıkan bir yoldaştı.

24 Kasım 2016’da Dersim Aliboğazı’na yönelik yapılan hava saldırısında  Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) ile beraber ölümsüzleşti. Murat (Tuncay) yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nın açıklamasından;

“24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 12 halk savaşçısını ölümsüzlüğe uğurladık.

24 Kasım günü saat 13.00’da düşman, Aliboğaz üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’da bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Tuncay (Murat MUT), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlar şehit düşmüştür.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğaz’ı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın operasyon gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur. 28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın (Hasan KARAKOÇ), Bakış (Samet TOSUN) ve Hakan (Ersin EREL) yoldaşlar şehit düşmüşlerdir.

Düşman, yapmış olduğu operasyon sırasında uçak saldırılarında şehit düşen Munzur, Ferdi, Cem, Orhan ve Tuncay yoldaşlar ile 28 Kasım’da şehit düşen Aşkın, Bakış ve Hakan yoldaşların cenazelerini almış, ancak diğer cenazelere ulaşamamıştır.

Şehit düşen diğer yoldaşlardan Zilan ve Özlem yoldaşların cenazelerini bulmamıza rağmen, Ahmet ve Ekin yoldaşların ise bedenleri uçak saldırısından kaynaklı bütünlüğünü kaybettiği için bulunamamıştır.”

“Örgütle Beraber Kendini Yeniden Yaratan TUNCAY Yoldaş’a” isimli anı-anlatıyı okumak için TIKLAYIN