Home » Doğuş Fırat Doğan (Ferdi)
Doğuş Fırat Doğan

Doğuş Fırat Doğan (Ferdi)

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1998 Erzincan doğumlu olan Doğuş Fırat DOĞAN yoldaş aslen Dersim/Pülümür’lüdür. Erzincan’da lisede okurken gençlik saflarında örgütlenen Doğuş yoldaş, genç yaşına ve yeni örgütlenmiş olmasına rağmen, sürekli gerilla faaliyetine katılma talebini dile getirmiştir. 2015 yılında karşılaştığı TİKKO gerillalarının misafiri olmuştur. Bu durum katılım talebinin daha da güçlenmesine neden olmuş ve bir ay sonra artık O da bir TİKKO gerillası olmuştur.

Gerillaya katıldığında henüz 17 yaşındaydı.  Dağlardaki adının 2010 yılında Dersim Ovacık’ta ölümsüzleşen Ferdi Karacan yoldaşın adını yaşatmak için, Ferdi olmasını istedi. Silahını eline ilk aldığı andan itibaren yeni bir yaşamın gerekliliklerine uygun yaşamayı hedefledi. Çok genç yaşının vermiş olduğu çocuk masumiyeti, yoldaşlarının Onunla özel ilgilenmesine de yol açtı. Bunların başında da Sinan (Haydar ARĞAL) vardı. Bir çocuğa yaşamı tanıtır gibi ilgilendi Onunla.

Yerel faaliyette iken ilgilendiği müzik çalışmalarını, dağlardan devrime hizmet edecek bir ele alışla geliştirmeye çalıştı. Gerilla alanında kültür-sanat çalışmalarında  yer alan Ferdi yoldaş TİKKO Müzik Topluluğu üyesi idi. 2016 yılında Sinan ve Rıza yoldaşların ölümsüzleşmelerine misilleme olarak yapılan Hozat-Pakire karakoluna yönelik yapılan ve 4 askerin imha edildiği eylemde yer alan Ferdi yoldaş, Sinan ve Rıza yoldaşların anısına bestelediği parçayı tamamlayamadan ölümsüzleşti.

24 Kasım 2016da Dersim Aliboğazı’na yönelik yapılan hava saldırısında  Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Orhan (Alican BULUT), Tuncay (Murat Mut ), Cem (Umut POLAT), Özlem, (Hatayi Balcı), Zilan (Esrin Güngör), Ekin (Gamze Gül Kaya) yoldaşlarla birlikte ölümsüzleştiğinde  TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nın açıklamasından;

“24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 12 halk savaşçısını ölümsüzlüğe uğurladık.

24 Kasım günü saat 13.00’da düşman, Aliboğaz üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’da bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Tuncay (Murat MUT), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlar şehit düşmüştür.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğaz’ı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın operasyon gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur. 28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın (Hasan KARAKOÇ), Bakış (Samet TOSUN) ve Hakan (Ersin EREL) yoldaşlar şehit düşmüşlerdir.

Düşman, yapmış olduğu operasyon sırasında uçak saldırılarında şehit düşen Munzur, Ferdi, Cem, Orhan ve Tuncay yoldaşlar ile 28 Kasım’da şehit düşen Aşkın, Bakış ve Hakan yoldaşların cenazelerini almış, ancak diğer cenazelere ulaşamamıştır.

Şehit düşen diğer yoldaşlardan Zilan ve Özlem yoldaşların cenazelerini bulmamıza rağmen, Ahmet ve Ekin yoldaşların ise bedenleri uçak saldırısından kaynaklı bütünlüğünü kaybettiği için bulunamamıştır.”