Home » Partizan emektarı Hasan Çelik (Asker) toprağa verildi
hasan çelik

Partizan emektarı Hasan Çelik (Asker) toprağa verildi

Kan kanseri sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Partizan emektarı Hasan Çelik, Ataşehir Pir Sultan Abdal Cemevi’nde yapılan törenle toprağa verildi.

Saygı duruşunun ardından yapılan törende arkadaşları, yoldaşları ve onu tanıyanlar söz alarak yaşamı içerisinde bıraktığı izlere değinildi: “12 Eylül öncesi dönemde çeşitli işçi örgütlenmeleri içerisinde yer aldı, 12 Eylül faşist cuntasıyla beraber ilişkilerimiz koptu ama daha sonrasında 1 Mayıs Mahallesi’nde yollarımız kesişti. Bu mahalle içerisinde epey mücadele etmiş, burada kamulaştırılan arsaları bölgedeki insanlara dağıtmıştır. Bir şeyi çok iyi biliyorum ve çok iyi gözlemledik ki Asker 76’daki duruşundan, Partizan’dan asla kopmadı, taviz vermedi. Bu kadar çürümüşlüğün bu kadar yozlaşmanın ve bu kadar savurganlığa rağmen o duruşunda dimdik ilkelerine sımsıkı sarılarak devam etti. Bunun için onu bir kez daha saygıyla anıyor yad ediyoruz. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz ve yüreklerimizde yaşayacaktır.”

Partizan tarafından,  törende yapılan konuşmada ise; “Hasan Çelik ömrü boyunca emeğin, mücadelenin, emekçinin, işçinin ve ezilen halkın yanında oldu. Her eylemde, sokakta, basın açıklamalarında Asker abimizi hep yanımızda görüyorduk. Çünkü haksızlığa hiçbir zaman boyun eğmedi ve etmeyeceğini söylüyordu. Bugün Asker abimizi uğurlarken aslında şöyle düşünüyordum; Asker abi yanımızda olsaydı birkaç gün sonra 1 Mayıs işçilerin birlik ve mücadele günü ve o en ön saflarda yürürdü. Asker abiyi daha nasıl anlatabiliriz bilmiyorum ama iyi ki tanıdık iyi ki vardı. İyi ki bu dünyadan geçmiş oldu ve biz de tanımış olduk.” denildi.

Yapılan anma töreni Hasan Çelik (Asker)’in sevdiği türkülerin Grup İsyan Ateş tarafından seslendirilmesi ile birlikte hep bir ağızdan okunarak sona erdi.

Çekmeköy Ekşioğlu Mezarlığına defnedilen Hasan Çelik (Asker), yoldaşları ve arkadaşları tarafından seslendirilen “Yoldaş Seni Anacağız” parçasıyla son yolculuğuna uğurlandı.