Home » Süleyman Cihan’ın mezarı başında anma gerçekleştirildi
anma

Süleyman Cihan’ın mezarı başında anma gerçekleştirildi

Partizan tarafından “Parti ve Devrim Şehitlerini Anma Haftası” kapsamında Proletarya Partisinin ölümsüzleşen 2. Genel Sekreteri Süleyman Cihan’ın Feriköy’de bulunan mezarı başında anma gerçekleştirildi. Devrim ve komünizm davasında ölümsüzleşenler için saygı duruşuyla başlayan anmada Partizan adına bir konuşma gerçekleştirildi.

ONLAR YAŞAMLARINI HALKIN GELECEĞİNE ADADILAR

Devrim ve komünizm davasında ölümsüzleşenlerin kendi yaşamlarını insanlığın büyük kurtuluşuna adadıkları belirtilen konuşma şöyle devam etti: “Onlar, dayatılan ölüm biçimlerine karşı yaşamın direnmek olduğu bir ölümü seçtiler. Yaşamlarını halkın zaferiyle gerçekleşecek büyük ilerlemeye ve kurtuluşa adadılar. Etrafımıza baktığımızda gördüğümüz nedir? Gerici, sömürücü, halka karşı zorba devletlerin, bu devletlerin hizmet ettiği çürümüş sınıfların çıkarları için açılan savaşlarda, çatışmalarda yığınların öldüğünü görüyoruz. İnsanlığı, erdemi, demokrasiyi dillerinden düşürmeyen bu zorbalar halklara aşağılık biçimde ölmeyi dayatıyor. Gerçek düşmana karşı değil ‘terörist’, ‘millet düşmanı’ denerek hedef gösterilen kendisiyle aynı koşullara ve özlemlere sahip halktan insanlara karşı savaşmaları isteniyor gene halktan insanların.”

“BİZ DE ONLARIN DALGALANDIRDIĞI BAYRAĞA SARILIYORUZ”

“Etrafımızda gördüğümüz sefalettir, büyük ve sonsuz bir cehalettir. Bir tarafta muazzam bir zenginlik, gene muazzam gelişmiş bir bilim diğer tarafta yaşamak için emeğini, varını yoğunu işe koşan halktan insanların çaresizliği. Gördüğümüz ölümsüzleşen yoldaşlarımızın da gördüğü ve görüp isyan ettikleri gerçeklerdir. Aynı duyarlılıkla biz de isyan bayrağını kaldırıyoruz. Aynı yüce davranışla biz de onların dalganlandırdığı bayrağa sarılıyoruz ve söz veriyoruz: bu bayrak halkların büyük yürüyüşünde elimizde olacak ve daima dalganacak.”

Konuşmanın ardından son olarak mezar başında “Yoldaş Seni Anacağız” marşı okundu.