Home » Pir Hasan Kulaç
Pir Hasan Kulaç

Pir Hasan Kulaç

Ölümsüzleştiği tarih: 5 Eylül 1981

1981’in Eylül ayında Dersim’e “Savaş var, savaşa gidiyoruz” diyen Bolu ve Kayseri Hava İndirme Tugayları da dahil, özel yetiştirilmiş elemanlarıyla 20.000’i aşkın askeri gücünü döken TC, Dersim’i dört bir yandan kuşattı.

“Anarşist arıyoruz” diye her tarafa azgınca saldırarak bölgede baskı ve işkencelerini artırdı. Takvimler 5 Eylül 1981’i gösteriyordu. Bu saldırılar sonucu Ovacık Mercanlar Mevkiinde kendi köylerine yakın bir ormanda bulunan Pir Hasan Kulaç ve yanındaki yoldaşlarının kaldıkları yer TC askerleri tarafından çembere alındı.

Yüzlerce askerle birlikte helikopterlerin de kullanıldığı çatışma sonucunda TKP/ML Üyesi olan Pir Hasan Kulaç ölümsüzleşirken diğer gerillalar ise tutsak düştü.
Dersim’in Ovacık kazası Yazıören köyünden olan Pir Hasan Kulaç, ailesinin ekonomik durumundan dolayı okuluna devam edememiş İstanbul’a göç ederek burada işçilik yapmaya başlamıştı.

Pir Hasan Kulaç

Pir Hasan Kulaç

İşçilik yaptığı sıralarda TKP/ML’nin düşünceleriyle tanıştı. Patronlara karşı mücadelede işçilerin haklarını sonuna kadar savunuyordu. Artık patronların hedefi haline gelerek aranmaya başlandığında illegaliteye geçmiş, kırsal alanda faaliyet sürdürmeye başlamıştı.

Ölümsüzleştiği güne kadar Dersim dağlarında Pir Hasan Kulaç, direnişin ve kararlılığın eşsiz örneklerini bırakmıştır.