Home » SARIGAZİ’DE KOMÜNİZM VE DEVRİM ŞEHİTLERİ ANILDI
Sarıgazi Anma

SARIGAZİ’DE KOMÜNİZM VE DEVRİM ŞEHİTLERİ ANILDI

Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası kapsamında gerçekleştirilen mezar anmasına polis saldırdı, 6 kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası kapsamında Sarıgazi’de bulunan Parti ve Devrim Şehitliğinde gerçekleştirilen mezar anmasına polis saldırdı. Mezarlığın içine çevik kuvvet polisi yığılırken polis saldırısında 6 Partizan gözaltına alındı.

Polis Saldırısına Rağmen Anma Gerçekleştirildi

“Ölümsüzlerin Bıraktığı Mirasla Sarılalım Demokratik Halk Devrimine” şiarlı pankartla Sarıgazi Parti ve Devrim Şehitliğine yürüyen kitle Proletarya Partisi’nin şehit düşen 4. Genel Sekreteri Mehmet Demirdağ’ın mezarı başında anma gerçekleştirdi. Yürüyüş ve anma boyunca sık sık “Gerillalar Ölmez Yaşasın Halk Savaşı” ve “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

Demirdağ’ın mezarı başında Partizan tarafından konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada şehitlerin bıraktığı mirasa sahip çıkmanın ve MLM bayrağını göndere çekme çağrısı yapılarak “Bugün devrim ve komünizm mücadelesinde şehit düşen yoldaşlarımızı, dostlarımızı anıyoruz. Biliyorsunuz sınıflar mücadelesi içerisinde insanlık tarihi boyunca ezilenler ve ezenler arasında mücadelede ezilenlerin payına düşen her zaman direniş ve mücadele olmuştur. Bu mücadelede halkımız evlatlarını yitirmiştir. Evlatlarını kaybettiği mücadele halkın davasıdır. Daha önce çocuklarını savunan ailelerimiz onların mücadelelerini daha güçlü sahiplenmelidir. Emperyalist kapitalist sistem kriz içerisindedir. Krizin faturasını da ülkemizde geniş halk yığınlarına kesmektedir. Zam, zulüm koşulları içerisinde halk büyük bir baskı altındadır. Direniş ve mücadele halkın kaçınılmaz mevziisidir. Bu direniş ve mücadele ölümsüzleşenlerimizi bugün anmak görevimizdir. Bu vesileyle onları bir kez daha anıyor mücadelelerini anıyoruz.” denildi.

6 Partizan Gözaltına Alındı

Gerçekleştirilen anmanın ardından polis mezarlığa gelerek anmaya katılan kitleye GBT yapmak istediğini, gerçekleştirilen anmanın yasal olmadığını belirtti. Polis, Partizan flamalarına el koyacaklarını belirterek almaya çalıştı. Flamaları vermek istemeyen Partizan okurlarına saldırdı. 6 kişi yakın mesafeden gözlerine biber gazı sıkılarak mezarların üzerine yatırıldı ve ters kelepçe ile gözaltına aldı. Gözaltına alınan bir Partizan okuruna yakın mesafeden biber gazı sıkılırken bir başka Partizan okurunun da polis işkencesinde kaşı patladı.

Gözaltı işkencesinin görüntülenmesinin yasak olduğunu belirten polis, muhabirimizin telefonunu almaya çalışarak engellemeye çalıştı. Anmaya katılan aralarında şehit ve tutsak ailelerinin de olduğu kitleyi tek tek gözaltına alınmakla tehdit eden polis, uzun süre kitleyi mezarlıkta bekletti.

Çevik kuvvet polisi tarafından kurulan ablukada bir süre bekleyen kitle GBT işlemlerinin ardından bırakıldı.

Gözaltına Alınanlar Yarın Savcılığa Çıkarılacak

Gözaltına alınan Partizan okurları emniyetteki ifadelerinde susma hakkını kullandı. Sancaktepe Emniyette gözaltında tutulan Partizan okurları yarın Kartal Anadolu Adliyesinde savcılığa çıkarılacak. Avukat tarafından gözaltına alınanlarda yoğun işkence olduğu, sağlık muayenesinde darp raporu verilmediği belirtildi.