Home » Yusuf Ayata
Yusuf Ayata

Yusuf Ayata

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1971 yılında Dersim /Ovacık Yeşilyazı’da Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu Yusuf Ayata. Proletarya Partisi’ne yakın bir çevrede büyümüş olmasından dolayı Partiyi çocuk yaşlardan beri tanıyor ve biliyordu. Örgütlü mücadeleye, çalışmak için gittiği İstanbul’da 1988-1989 döneminde başladı. Bir süre semt örgütlenmeleri içinde örgütlenerek semtlerde faaliyet yürüttü. 1990 yılında gerilla birliklerine katıldı. TİKKO’nun düşmanla girdiği çatışmaların birçoğunda yer almış, bu çatışmalardan birisinde ağır yaralanması üzerine tedavi için batıya gönderilmişti. Proletarya Partisi’nin güçlü savaş cepheleri yaratmak için uluslararası devrimci hareketin olanaklarından yararlanarak oluşturduğu Bekaa’daki eğitim kampına gönderildi. Askeri-siyasi eğitim sürecinden sonra Ramazan Ceviz, Hasan Demir dahil bir dizi partizanla birlikte ülkeye geri döndü. ‘92 Mayıs’ında Proletarya Partisi’nin görevlendirmesiyle tekrar Dersim’deki gerilla birliklerine katıldı. ‘94 Nisan’ında gerçekleşen Parti içi darbeye karşı TKP/ML’nin bir üyesi TİKKO’nun Genel Komutanlık üyesi olarak Partisini sahiplenen yoldaşlarının arasında yer aldı. 2. OPK sürecinde açığa çıkan Konferans Kaçkını Suçlular Güruhu’nun söylemlerinden etkilenerek onlarla beraber hareket etmiş, ancak çok kısa bir süre sonra onların gerçek yüzünü tanımıştı. Özeleştirisini vererek partisine geri döndü. Parti üyesi ve ordu genel komutanlık üyesiyken özeleştiri verdikten sonra herşeye örgütsel olarak yeni baştan başladı.
Proletarya Partisi’nin Dersim mevzisinin doldurulması perspektifi ve yönelimi ışığında canla-başla çalışarak örgütlenme sürecinde önemli bir rol oynadı. O artık Dersim’e gönderilecek birliğin komutanıydı. Ve Parti Aday Üyesi iken 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/ Ovacık Mercan Vadisi mevkiinde güneşi kucakladı. O, halka, devrime, Partiye ve yoldaşlarına bağlılığın, partinin yönlendiriciliğinde kendini yeniden yaratmanın bir örneği olarak ölümsüzleşti.

DERSİM/OVACIK MERCAN VADİSİ ŞEHİTLERİ

“Bu ordu, yılmaz bir ruha sahiptir ve bütün düşmanları alt etmeye ve asla teslim olmamaya kararlıdır. Durumlar ne kadar zor ve çetin olursa olsun bu orduda son er kalırsa bile, o savaşa devam edecektir” (Mao)
Nelere tanıklık etmemişti ki “Medetsiz Munzur”. 38’lerden bu yana nice zulüm, nice direnişlere tanıklık etmişti Dersim halkı. Nice yiğitlerin kanı akmıştı o tarih yazılan topraklara. İlk umutlar orada atılmıştı toprağa. Ve yiğitlerin kanlarıyla sulanan tohum kök saldı toprağa ve büyüdü. inançla, umutla büyüdü yürüyüş. 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde TKP/ML önderliğinde savaşan Halk Ordusu TIKKO’ya bağlı bir gerilla birliğinin Mercan Vadisi’nde bir pusu sonucunda düşmanla girdikleri çatışmada Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut Il, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş ölümsüzleşti.