Home » Hasan Akyol
Hasan Akyol

Hasan Akyol

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1978 yılında Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Akkuş köyünde Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Proletarya Partisi’nin şehitlerinden Orhan Bakır’ın Karakoçan’daki çalışmalarının etkisiyle Partiye yakın bir çevrede büyüdü. Örgütsel ilişkiye ailesinin göç ettiği İstanbul/Ümraniye’de lisede okurken geçti. 1994 yılında gençlik örgütü TMLGB’nin lise alanında örgütlenen Hasan Akyol, Proletarya Partisi’nin zorlu sürecini de sabırla sahiplenmeyi bilmiştir. Kısa bir süre içerisinde TMLGB’nin İstanbul Liseler Komitesi Üyeliği görevini üstlenecek aşamaya gelmişti. 96 yılında TMLGB’nin çağrısı üzerine Karadeniz’deki gerilla birliklerine katıldı. Hasan Akyol, birim komutanlığı, mıntıka komutan yardımcılığı sorumluluklarını üstlendi. Karadeniz Bölgesinde düşmana yönelik saldırıların ve çatışmaların birçoğunda hem savaşçı, hem de komutan olarak yer aldı. Dersim’e gönderilecek olan gerilla birliğinin içinde yer almak için birbiriyle yarışan partizanların başında geliyordu Hasan Akyol.
Hasan Akyol Dersim Mercan Vadisi çatışmasında ölümsüzleştiğinde TKP/ML’nin Aday Üyesi, TİKKO’nun Dersim Bölge Komutan Yardımcısıydı.

DERSİM/OVACIK MERCAN VADİSİ ŞEHİTLERİ

“Bu ordu, yılmaz bir ruha sahiptir ve bütün düşmanları alt etmeye ve asla teslim olmamaya kararlıdır. Durumlar ne kadar zor ve çetin olursa olsun bu orduda son er kalırsa bile, o savaşa devam edecektir” (Mao)
Nelere tanıklık etmemişti ki “Medetsiz Munzur”. 38’lerden bu yana nice zulüm, nice direnişlere tanıklık etmişti Dersim halkı. Nice yiğitlerin kanı akmıştı o tarih yazılan topraklara. ilk umutlar orada atılmıştı toprağa. Ve yiğitlerin kanlarıyla sulanan tohum kök saldı toprağa ve büyüdü. inançla, umutla büyüdü yürüyüş. 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde TKP/ML önderliğinde savaşan Halk Ordusu TIKKO’ya bağlı bir gerilla birliğinin Mercan Vadisi’nde bir pusu sonucunda düşmanla girdikleri çatışmada Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut Il, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş ölümsüzleşti.