Home » Fehiman Bozgurt
Fehiman Bozgurt

Fehiman Bozgurt

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1974 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde Türk ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu Fehiman Bozgurt. Proletarya Partisi’nin düşünceleriyle, ailesiyle birlikte göç ettiği Mersin’de lise yıllarında tanıştı. Bu süreçte TKP/ML taraftarı olan Fehiman Bozgurt, ‘92 yılına Mersin’de Partinin örgütlü faaliyetleri içinde yer almaya başladı. ‘93 yılında bölgedeki Şehir Askeri Komitesinde örgütlendi. ‘94 yılında çevresindeki birçok insanın Parti içi darbe sonrası darbeci olmasına rağmen o tavrını Marksist-Leninist-Maoist’lerden yana koyarak Partisini sahiplenmesini bilmiştir. Fehiman Bozgurt, dönemdeki ihtiyaçlardan kaynaklı legal alanda görevlendirildi. Bir süre Özgür Gelecek gazetesi yazı işleri müdürlüğü yaptı. Kısa süre sonra aranır duruma düştüğünden işçi alanında faaliyet yürütmeye başladı. ‘96 yılı sonbaharında “sürekliliği sağlanmış gerilla savaşını yaratma” çağrısına ilk yanıt olan partizanlar arasında yer alarak TİKKO’nun Karadeniz’deki gerilla birliklerine katıldı. Onun gelişiminde önemli bir nokta olan Ayfer Celep’in şehit düşmesinin ardından Onun yerini doldurma bilinciyle Ayfer coşkunluğunu Dersim dağlarına taşıma çabası içinde olmuştur.
Fehiman Bozgurt, ölümsüzleştiğinde TKP/ML’nin Aday Üyesi, Halk Ordusu TİKKO’nun Dersim Bölge Komutanlığı üyesiydi.

DERSİM/OVACIK MERCAN VADİSİ ŞEHİTLERİ

“Bu ordu, yılmaz bir ruha sahiptir ve bütün düşmanları alt etmeye ve asla teslim olmamaya kararlıdır. Durumlar ne kadar zor ve çetin olursa olsun bu orduda son er kalırsa bile, o savaşa devam edecektir” (Mao)
Nelere tanıklık etmemişti ki “Medetsiz Munzur”. 38’lerden bu yana nice zulüm, nice direnişlere tanıklık etmişti Dersim halkı. Nice yiğitlerin kanı akmıştı o tarih yazılan topraklara. ilk umutlar orada atılmıştı toprağa. Ve yiğitlerin kanlarıyla sulanan tohum kök saldı toprağa ve büyüdü. inançla, umutla büyüdü yürüyüş. 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde TKP/ML önderliğinde savaşan Halk Ordusu TIKKO’ya bağlı bir gerilla birliğinin Mercan Vadisi’nde bir pusu sonucunda düşmanla girdikleri çatışmada Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut Il, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş ölümsüzleşti.