Home » Aşkın Günel (Doğan – Polat)
Aşkın Günel

Aşkın Günel (Doğan – Polat)

Ölümsüzleştiği tarih: 9 Kasım 2004

1984 yılında Tokat ili Almus ilçesi Dadukta (Çambulak) Köyünde, Türk ulusundan, Alevi mezhebine mensup, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aile çevresinin TKP/ML taraftarı olmasından kaynaklı çocuk yaşta Partizanlara sempati duymaya başlamıştır. Ülkemizde çocuklar erken büyür, Aşkın yoldaş buna en iyi örnektir. On üç yaşında çalışırken TMLGB saflarında örgütlenmiştir. Bu saflarda sayısız bombalama ve molotoflama eylemlerinde yer almıştır. TMLGB’ye yönelik bir operasyonda 14 yaşında gözaltına alınmıştır. Yaşının küçük olması dolayısı ile serbest bırakılmıştır. Düşmanın yoldaşı almak için yaptığı operasyondan uyanıklığı ile kurtulmuş ve bundan sonra aranır duruma düşmüştür.

Bu süreçte TİKKO’da gerilla olan amcasının ihanet ederek düşmanlaşması sonrası mücadele konusunda kısa bir süre tereddüt yaşasa da tercihini mücadeleden yana yapmada gecikmemiştir. Yani yoldaş, ihanetin olduğu bir ortamda mücadeleye omuz vermeyi seçmiştir. Hani bir söz vardır ‘ihanetin ve fedakarlığın sınırı yoktur’. Tam da öyle olmuştur. İhanette sınır tanımayan Selahattin haini ve fedakarlıkta sınır tanımayan AŞKIN yoldaş.
Böylesi bir atmosfer içinde 1999 yılında 15 yaşında iken gerillaya katılmıştır Aşkın yoldaş. Yaşının küçüklüğüne karşın ağır başlı ve fedakarlığı ile sevdasının büyüklüğünü hissettiren bir yoldaş olarak göze çarpmıştır. Yoldaş Partiye göre şekillenme konusunda her zaman büyük bir istek ve çaba içinde olmuştur. Bundan dolayı çocukluğundan, şehit düştüğü ana kadar Partiye göre şekillenmenin adı olmuştur.

Karadeniz bölgesinde bir dizi eylemde görev almış ve bunları başarı ile yerine getirmiştir. Yoldaşın askeri konulardaki yeteneği kısa sürede alt komutanlar içinde yerini almasını sağlamıştır.Yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML üyesi, TİKKO komutanlarından ve bulunduğu birliğin komutan yardımcısıdır.

Turüşmek şehitleri

2 Kasım 2004 günü Dersim, Türüşmek Köyü’nde TİKKO ve Maoist Komünist Partisi (MKP) gerillalarının olduğu çatışmada, Muharrem Yiğitsoy ölümsüzleşmiş, Aşkın Günel, Cafer Kara ve bir MKP gerillası yaralanmıştır. Yaraları asgari düzeyde tıbbi bilgi gerektirdiği için gerillalar yaraya müdahale edememiş ve bir bölgeye sığınıp operasyonun bitmesini beklemiştir. Fakat 1 hafta geçmesine rağmen operasyon bitmemiştir ve artık yaralılara müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çatışmayı göz önüne alarak sığınılan yerden çıkılmıştır. Fakat Aşkın Günel ve Cafer Kara bacaklarından yaralı oldukları için gerilla birliğini yavaşlattıklarını düşünerek TKP/ML ve MKP gerillalarına onları yavaşlattıklarını ve bırakmaları gerektiğini iletmiştir. Tartışmalar sonucu askeri durumun bunu gerektirdiği düşünülerek Aşkın Günel ve Cafer Kara orada bırakılmıştır. Fakat TKP/ML ve MKP gerillaları ablukanın bulunduğu alandan çıkınca askerlere ateş açacaklar ve askerlerin Aşkın Günel ve Cafer Kara’nın bulunduğu bölgeye yönelmesini engelleyeceklerdir. Asker Aşkın Günel ve Cafer Kara’yı TKP/ML ve MKP gerillaları ablukadan çıkmadan önce fark etmiştir. Aşkın Günel ve Cafer Kara yoldaşlar  Truşmek köyü kırsalında düşmanla son mermilerine kadar çatışarak bir Binbaşı’nı etkisiz hale getirerek ölümsüzleşmişlerdir. Çatışmada askerlere “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk ordusu TİKKO, TMLGB” sloganları, mermileri ve bombalarıyla yanıt vermişlerdir.