Home » Muharrem Yiğitsoy (Deniz – Ahmet)
Muharrem Yiğitsoy

Muharrem Yiğitsoy (Deniz – Ahmet)

Ölümsüzleştiği tarih: 2 Kasım 2004

1970 yılında Yozgat ili Şefaatli ilçesi Arife köyünde, Türk ulusundan, Alevi mezhebine mensup, orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aile çevresi daha çok CHP’lidir ama devrimcilere fazla da uzak olmayan bir yapıdadır. Çevresinde devrimciler olmasından dolayı küçük yaşta devrimcilere sempati duyarak yetişmiştir. Proletarya Partisi ile ilk tanışması, üniversite yıllarında olmuştur. Eskişehir Anadolu Üniveristesi Maden Mühendisliği bölümü okurken, TMLGB saflarında örgütlenmiştir.

Parti saflarında örgütlenmesindeki temel neden, kendisinin silahlı mücadeleye sempati duyması ve TKP/ML’yi de bu konuda samimi bulmasıdır. Eskişehir Anadolu Üniversitesinden mezun olana kadar TMLGB içinde faaliyet yürütmüştür. Mezun olduktan sonra da Maden Mühendisi olmasına ve düzenin bu kapsamda bir dizi olanak sunmasına karşın yoldaş, bunların hepsini elinin tersiyle itmiş ve okulu bitirdikten sonra da Partinin militanı olarak verilen her görevi yerine getirmiştir. TMLGB faaliyeti, okuldan mezun olduktan kısa bir süre sonra son bulmuş, yine aynı dönem alandan sorumlu olan yoldaşların tutuklanması vb gibi çeşitli nedenlerle partiyle bağı kopsa da O, her seferinde yeniden ilişkilenme çabasında olmuştur. İlişkisiz olduğu dönemlerde ise yine boş durmamış, Maden Mühendisi olması nedeniyle partinin işine yarayabilecek olanaklar yaratmaya çalışmıştır. Sabotaj eylemlerinde kullanılabilecek patlayıcılar üzerinde araştırma yaparak bunu partinin hizmetine sunmayı amaçlamıştır. Partiyle yeniden ilişkilendiğinde legal alanda görevlendirilmiş, uzun süre Özgür Gelecek gazetesi Malatya temsilciliği görevini yapmıstır.

Daha sonra İstanbul isçi faaliyetinde görevlendirilmiştir. Burada belirli bir dönem faaliyet yürüttükten sonra kendisinin de isteğini değerlendiren Parti örgütlülüğü, 2002 bahar ayında Karadeniz gerilla alanında görevlendirmiştir.

2004 bahar ayına kadar bu alanda faaliyet yürütmüştür. 2004 yazında TKP/ML’nin  Dersim’e yeniden gerilla birliği çıkarma yöneliminin pratik uygulayıcılarından olmuştur.

Muharrem Yiğitsoy, ölümsüzleştiğinde, TKP/ML üyesi, TİKKO Birim Komutanlarındandı.

Turüşmek şehitleri

2 Kasım 2004 günü Dersim, Türuşmek köyüne bağlı Robaik mezrasında TKP/ML TİKKO ve Maoist Komünist Partisi (MKP) gerillalarının olduğu çatışmada, Muharrem Yiğitsoy ölümsüzleşmiş, Aşkın Günel, Cafer Kara ve bir MKP gerillası yaralanmıştır. Yaraları asgari düzeyde tıbbi bilgi gerektirdiği için gerillalar yaraya müdahale edememiş ve bir bölgeye sığınıp operasyonun bitmesini beklemiştir. Fakat 1 hafta geçmesine rağmen operasyon bitmemiştir ve artık yaralılara müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çatışmayı göz önüne alarak sığınılan yerden çıkılmıştır. Fakat Aşkın Günel ve Cafer Kara, bacaklarından yaralı oldukları için gerilla birliğini yavaşlattıklarını düşünerek TKP/ML ve MKP gerillalarına onları yavaşlattıklarını ve bırakmaları gerektiğini iletmişlerdir. Tartışmalar sonucu askeri durumun bunu gerektirdiği düşünülerek Aşkın Günel ve Cafer Kara orada bırakılmıştır. Fakat TKP/ML ve MKP gerillaları ablukanın bulunduğu alandan çıkınca askerlere ateş açacaklar ve askerlerin Aşkın Günel ve Cafer Kara’nın bulunduğu bölgeye yönelmesini engelleyeceklerdir. Askerler Aşkın Günel ve Cafer Kara’yı TKP/ML ve MKP gerillaları ablukadan çıkmadan önce fark etmiştir. Aşkın Günel ve Cafer Kara yoldaşlar  Turuşmek köyü kırsalında düşmanla son mermilerine kadar çatışarak bir Binbaşı’nı etkisiz hale getirerek ölümsüzleşmişlerdir. Çatışmada askerlere “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk ordusu TİKKO, TMLGB” sloganları, mermileri ve bombalarıyla yanıt vermişlerdir.