Home » Cafer Kara (Kazım – Bülent)
Cafer Kara

Cafer Kara (Kazım – Bülent)

Ölümsüzleştiği tarih: 9 Kasım 2004

Maraş ili Elbistan ilçesi Ambar köyünde Kürt ulusundan, Alevi mezhebine mensup yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1 Kasım 1966 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Gençlik yıllarına kadar köyde kalmış, daha sonra ise akrabalarının yanına yurt dışına gitmiş, burada Proletarya Partisinin düşünceleri ile tanışarak örgütlenmiştir. Uzun bir dönem yurt dışında çeşitli parti faaliyetlerinde bulunmuştur.

2000 yılında Partiye gerilla alanında faaliyet yürütmek isteğini bildirmiştir. Bu isteği değerlendiren bağlı bulunduğu Parti örgütlülüğü, 2002 yılında yoldaşı gerilla alanında faaliyete göndermiştir.

İlk olarak Karadeniz Bölgesinde faaliyete başlamıştır. Daha önce kesintiye uğramış olan Dersim gerilla faaliyetinin yeniden başlatılması için pratik olarak görev alan yoldaşlar arasında olmuştur. Bunda kendisinin de Dersim’de gerilla faaliyeti yürütme isteğinin etkisi olmuştur. Yakın bir zaman önce Dersim Merkez Rabat Köyünde  ölümsüzleşen Ahmet Laço (Rıza) ve Sevda Yıldız (Barbara) yoldaşların boşluğunu doldurmak için hiç tereddüt etmeden Dersim dağlarını adımlamıştır.

Yoldaşın uzun bir mücadele yaşamı vardır. Bir dizi yetmezlikler yaşasa da, yoldaş bunları hep partiyle aşmayı ve mücadelenin içinde olmayı tercih etmiştir.

Yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML ileri militanı, TİKKO savasçısıdır.

Turüşmek şehitleri

2 Kasım 2004 günü Dersim, Türüşmek Köyü’nde TİKKO ve Maoist Komünist Partisi (MKP) gerillalarının olduğu çatışmada, Muharrem Yiğitsoy ölümsüzleşmiş, Aşkın Günel, Cafer Kara ve bir MKP gerillası yaralanmıştır. Yaraları asgari düzeyde tıbbi bilgi gerektirdiği için gerillalar yaraya müdahale edememiş ve bir bölgeye sığınıp operasyonun bitmesini beklemiştir. Fakat 1 hafta geçmesine rağmen operasyon bitmemiştir ve artık yaralılara müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çatışmayı göz önüne alarak sığınılan yerden çıkılmıştır. Fakat Aşkın Günel ve Cafer Kara bacaklarından yaralı oldukları için gerilla birliğini yavaşlattıklarını düşünerek TKP/ML ve MKP gerillalarına onları yavaşlattıklarını ve bırakmaları gerektiğini iletmiştir. Tartışmalar sonucu askeri durumun bunu gerektirdiği düşünülerek Aşkın Günel ve Cafer Kara orada bırakılmıştır. Fakat TKP/ML ve MKP gerillaları ablukanın bulunduğu alandan çıkınca askerlere ateş açacaklar ve askerlerin Aşkın Günel ve Cafer Kara’nın bulunduğu bölgeye yönelmesini engelleyeceklerdir.Düşman Aşkın Günel ve Cafer Kara’yı TKP/ML ve MKP gerillaları ablukadan çıkmadan önce fark etmiştir. Aşkın Günel ve Cafer Kara yoldaşlar  Truşmek köyü kırsalında düşmanla son mermilerine kadar çatışarak bir Binbaşı’nı etkisiz hale getirerek ölümsüzleşmişlerdir. Çatışmada askerlere “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk ordusu TİKKO, TMLGB” sloganları, mermileri ve bombalarıyla yanıt vermişlerdir.