Home » İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE HASTA TUTSAKLAR İÇİN ÇAĞRI
İHD

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE HASTA TUTSAKLAR İÇİN ÇAĞRI

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve tutsak yakınları İzmir, İstanbul ve Ankara’da bir araya gelerek hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

ANKARA

İHD

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 439’uncu haftasında İHD Ankara şubesi önünde bir araya geldi. “Tedavi Haktır Engellenemez, Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen okudu.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesinde tutulan hasta tutsak Seyfettin Demhat’ın durumunu kamuoyuyla paylaşan Çevirmen, Demhat’ın Akdeniz Ateşi hastalığı olduğunu belirtti. Bu hastalık nedeniyle ataklar halinde tekrarlayan ve 3-4 gün süren karın, göğüs ve eklem ağrıları yaşandığını, bu ağrılara karın zarında iltihaplanma ve yüksek ateşin eşlik ettiğini dile getiren Çevirmen, “Tekrarlayan ataklar zaman içinde vücutta amiloid adı verilen proteinin birikerek kronik böbrek yetmezliğine ve başka rahatsızlıklara da neden oluyor” dedi.

Demhat’ın hastalığının hapishane koşulları ile daha da ağırlaştığını ifade eden Çevirmen, Demhat’ın sürekli ağrı ve atak geçirdiğini, aşırı stres kaynaklı sürekli kalp spazmı da yaşadığını belirtti.

Çevirmen, şöyle devam etti: “Seyfettin Demhat’ın yaşamını zorlaştıran ve hapishanede kalabilmesini olanaksızlaştıran hastalıkları artarak devam ediyor. Tetkik ve tedavileri eksiksiz olarak yapılmalı ve bu süreç zarfında da ailesinin yanında sağlıklı koşullarda yaşamını devam ettirerek tedavi olabilmesi için tahliyesi sağlanmalıdır.”

İZMİR

İHDİHD İzmir Şubesi ve tutsak yakınları, eylemlerinin 269’uncu haftasında eski Sümerbank önünde bir araya geldi. “Hasta Mahpuslar Ölüyor, Susma Suça Ortak Olma” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını İHD İzmir şube sekreteri Ali Aydın okudu.

Hapishanelere yaklaşımın topluma yaklaşımın aynası olduğunu söyleyen Aydın, AKP-MHP iktidarının hapishanelerde yarattığı çekilmez durumun ortada olduğunu ifade etti. İktidarın hapishanelerde keyfiyet ve cezasızlıkla hukuku yok ettiğini vurgulayan Aydın, siyasi tutsaklara, özellikle de Kürt siyasi tutsaklara düşman yaklaşımı gösterildiğinin altını çizdi.

Kırıklar 2 Nolu Hapishanesinde tutulan Mazlum Alan’ın durumunu kamuoyuyla paylaşan Aydın, Mazlum Alan’ın 2011’de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını belirtti. Mazlum Alan’ın bel fıtığı, hepatit B, ülser, astım hastalığı olduğunu kaydeden Aydın, Alan’ın akciğer hastalığının da fazlasıyla ilerlediğinin altını çizdi.

İSTANBUL

İHD İstanbul Şubesi, 567’nci F oturmasını Beyoğlu’nda bulunan şube binası önünde düzenledi. “Tedavi Haktır Engellenemez”, “Hasta Mahpus Muhlise Karagüzel Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını Hatice Onaran okudu.

Hapishanelerden her gün hak ihlalleri şikâyetleri geldiğini belirten Onaran, en yoğun olarak sağlık hakkı ihlali yaşandığını vurguladı. Tutsakların hukuki başvurulardan sonuç alamaması sonucu açlık grevine başladıklarına dikkat çeken Onaran, şöyle devam etti: “Hapishanelerde yaşanan ağır hak ihlallerine kalıcı çözümler üretilmesini sağlamak için mücadelenin güçlendirilmesi hayati önemini korurken, uzun açlığın mahpusların beden ve ruh sağlıklarında ortaya çıkaracağı geri dönüşü olmayan zararların önlenmesi için ayrıca ve daha yoğun bir çabaya ihtiyaç olduğu görülmektedir.  Dolayısıyla zaman geçirmeden, kamuoyu duyarlılığı sağlayarak ve gerekli girişimlerde bulunarak çözüm talebimizi yükseltmeliyiz.”

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesinde tutulan 61 yaşındaki ağır hasta tutsak Muhlise Karagüzel’in durumunu kamuoyuyla paylaşan Onaran, 3 defa kalp krizi geçiren Karagüzel’in kalp, diyabet, hipertansiyon, astım, bel ve boyun fıtığı hastası olduğunu kaydetti. Kan şekeri çok yüksek olan Karagüzel’e günde dört kez insülin iğnesi yapıldığını belirten Onaran, Karagüzel’in diyet yemek ihtiyacının da karşılanmadığını vurguladı.

Göz rahatsızlığı nedeniyle Karagüzel’in ameliyat olması gerektiğini, giderleşek ağırlaşan astım hastalığı nedeniyle ise Karagüzel’in nefes almakta güçlük çektiğini dile getiren Onaran, Karagüzel’in hastane sevklerinde kelepçeli muayene edildiğine dikkat çekti. Karagüzel’in ağrılarına rağmen hastaneye sevkinin ve tedavisinin geciktirildiğini belirten Onaran, “Hapishane koşullarında gerekli tedavi ve bakımı sağlanamayan ve her an yeni kalp krizi riski ile yaşayan Muhlise Karagüzel’in serbest bırakılarak tedavisinin dışarıda sürdürülmesi sağlık ve yaşam hakkının korunması bakımından zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır” dedi.

Eylem boyunca, “Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın”, “Tedavi Haktır Engellenemez” sloganları atıldı.