Home » Kemal Yıldırım (Osman Dayı)
Kemal Yıldırım

Kemal Yıldırım (Osman Dayı)

Ölümsüzleştiği tarih: 5 Ekim 1991

10 Nisan 1931 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde dünyaya gelen Kemal Yıldırım, çevresinde Osman Dayı olarak bilinirdi. Osman Dayı kısa sürede kendini işçi sınıfının içinde buldu. İşçiliğe Zonguldak madenlerinde başladı. Birçok iş alanında çalıştıktan sonra 1967 yılında Almanya’ya gitti. Herkesin zengin olma hayalleriyle gittiği Almanya’da O, tersine, özel mülkiyet hırsını bir kenara iterek, devrimci saflarda aktif mücadele içerisine girdi.
Kendisini sınıfsal bilinçle işleyerek örgütlülüğün gereği doğrultusunda en ön saflarda örgütlenmeye yöneldi. Yurt dışı mücadele zemini üzerinde yükselen geniş örgütlülüğün bir sonucu olarak 1976 yılında ATİF kurucuları arasında yer aldı. ATİF’in dışında diğer federasyonların oluşumunda da rol oynadı.
Osman dayı, örnek ve sade yaşamıyla kitlelerin içinde sevilen ve saygı duyulan bir devrimciydi. O, toplantıların, kongrelerin renkli ve beklenilen siması olma özelliğini her zaman korumuştur. 5 Ekim 1991’de yakalandığı hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğinde TKP/ML Aday Üyesiydi.  Kemal Yıldırım, ölümsüzleştikten sonra onur üyeliğiyle taçlandırıldı.

Kemal Yıldırım

Kemal Yıldırım

Kemal Yıldırım

Kemal Yıldırım