Home » 19 Tutsak S ve F Tipi Hapishanelere Zorla Sürgün Edildi
samsun-kavak s tipi hapishane

19 Tutsak S ve F Tipi Hapishanelere Zorla Sürgün Edildi

Ege illerindeki hapishanelerde 19 tutsak, S ve F tipi hapishanelere sürgün edildi. İHD Şube Eşbaşkanı Zilan Gümüş, zorla sevklerin “eziyet suçu” olduğunu söyledi.

Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği’nin (EGE TUHAYDER) paylaştığı bilgilere göre, Balıkesir, Manisa ve İzmir’de bulunan hapishanelerde 19 Ocak’tan bu yana toplam 19 tutsak farklı hapishanelere sürgün edildi.

Bandırma T Tipi Kapalı Hapishanesindeki tutsaklar Mahir Binici, Naif Özkılıç, Agit Yılmaz ve Mehmet Nezir Gümüş, 19 Ocak’ta Burdur S Tipi Kapalı Hapishanesine sürgün edildi. Aynı hapishanedeki tutsaklar İhsan Tüzün, Hasan Abdo, Mecit Alagöz ve Zeki Kayar, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesine sürgün edildi.

Akhisar T Tipi Kapalı Hapishanesindeki tutsaklar Rıdvan Çelik, Selman Gülbahçe, Orhan Kara, Ozan Bektaş ve Süleyman Altın, 20 Ocak’ta Burdur Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesine sürgün edildi. Mahmut Demirel, Cengiz Ayar, Nidai Tezer, Abdülkerim Varışlı ve Şevder Zirek ise, Samsun Kavak S Tipi Kapalı Hapishanesine sürgün edildi.

İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Hapishanesindeki tutsak Uğur Çiçek (39) da 27 Ocak’ta Bodrum S Tipi Kapalı Hapishanesine sürgün edildi.

Sevkleri değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Zilan Gümüş, sevklerin “kurum yetersizliği, kapsamının dışına çıkması, güvenlik sorunu, afet durumu ve sağlık, güvenlik” gibi gerekçelerle olabileceğini ifade etti. Gümüş, politik tutsakların bu gerekçelerle sevk edilmediğine işaret ederek zorla sevklerin “kötü muamele” olduğunu söyledi.

Tutsakların sevk sırasında insan onuruna yakışmayan uygulamalara maruz kaldığını dile getiren Gümüş, sevklerle hem tutsakların hem de ailelerin cezalandırılmak istendiğini dile getirdi. Gümüş, “Kişinin ailesi Şırnak, Hakkari, Mardin’de. Ama kişi, İzmir’e, Edirne’ye sevk ediliyor. Burada temel amaç ailelerinden koparmak. Mevzuatlarda bunun açıklaması yok. Bu durum hem ayrımcılık yasağı ihlali hem de zamana yayılmış eziyet suçunu oluşturuyor. Eğer bu kamu görevlisi eliyle yapılıyorsa işkence suçudur” diye belirtti.

SÜRGÜNLER YÜKSEK GÜVENLİKLİ VE S TİPLERİNE

Tutsakların zorla sevk edildikleri S Tipi hapishanelerin F tiplerinden daha kötü koşullarda olduğuna dikkati çeken Gümüş, “Bu cezaevlerinde mahpuslar bir ya da üç kişi tutuluyor. Bu durum hem fiziksel hem psikolojik olarak ağır tahribatlara neden oluyor. Tutsaklar çok daha çabuk hastalanıp geri dönüşü olmayan sorunlar yaşıyor. Bu cezaevlerinin kapatılması gerekiyor” diye konuştu.